Jednanie Prezídia ČASOD 10.6.2026

ČESKÁ A SLOVENSKÁ OBEC DELOSTRELECKÁ

– občianske združenie –

vyznamenané „Pamätnou medailou ministra obrany SR 3. stupňa“
„Čestným odznakom Ozbrojených síl Slovenskej republiky 3. stupňa“
Laureát Ankety „Vojenský čin roka 2024, kategória Priateľ armády“

so sídlom SR, ul. Sibírska č. 4, 831 02 BRATISLAVA – 3, IČO: 42 185 611
bankové spojenie: SK53 8330 0000 0021 0180 8913 FIO Banka a. s.
reg. č. VVS/1-900/90-24415 na MV SR

Jednanie Prezídia ČASOD 10.6.2026

Vážení členovia Prezídia ČASOD.

Srdečne Vás všetkých pozdravujem.

Dňa 10.6.2026 sme na pôde MO SR mali jednanie v už zaužívanom formáte. Tak ako vždy Vás všetkých o tomto jednaní chcem informovať. Napíšem všetko ako prebehlo, čo sa navrhuje a poprosím Vás o vyjadrenie k preloženým návrhom.

Jednania Prezídia sa zúčastnili: plk. Kavecký, plk. Németh, plk. Bobaľ, plk. Lapin, pprap. Ďurina. Pozvaný bol aj pán pplk. Kubek, ktorý sa ospravedlnil z pracovných dôvodov.

Program jednania:

  1. Privítanie
  2. Vyhodnotenia splnenia úloh od posledného stretnutia
  3. Úlohy do ďalšieho obdobia
  4. Rôzne
  5. Záver

ad. 1/ Privítanie

Vážení členovia Prezídia ČASOD, srdečne Vás vítam na dnešnom jednaní nášho Prezídia.

Nie je to tak dávno čo sme sa stretli. Sú pred nami isté akcie, ktoré je potrebné prejednať, aby sme mali pohodové prázdniny. Najskôr čo sa udialo od posledného jednania:

ad. 2/ Vyhodnotenie splnenia úloh od posledného stretnutia

V poslednej dobe bolo veľa aktivít, ktoré sme individuálne, alebo skupinovo realizovali.

V mesiaci apríl som sa zúčastnil osláv 20. výročia vzniku Klubu generálov. Veľmi vydarená akcia. Pán gen. Vojtek ako predseda Klubu generálov so svojím teamom to veľmi zodpovedne pripravil, na vysokej úrovni v ODA Trenčín. Stretol som sa tu s mnohými známymi generálmi, kamarátmi. Vydali pri tejto príležitosti publikáciu v ktorej sú uvedené aj oslavy 80. výročia vzniku 3. delostreleckého pluku.

Nasledovala veľmi emotívna výmena na poste N GŠ OS SR. Konala sa na viacerých miestach. Zúčastnili sme sa výmeny na MO SR za prítomnosti podpredsedu vlády a MO SR Roberta Kaliňáka.

Sú noví zástupcovia N GŠ OS SR, brig. gen. Hrib, gen. mjr. Banas.

Zúčastnil som sa stretnutia Klubu K-70 v Martine. Pekná akcia. Zúčastnili sa jej bývalí posluchači VDU Martin z rokov 1967–1971. Hodnosti neviem, preto bez hodností: Beneš, Pivoňka, Kynl, Lehký, Potužák, Marko, Csontos, Kuss, Gmitro, Budaj, Kratochvil, Stramužský, Kožár, Blaha. Bol som prijatý za člena Klubu K-70 čo si veľmi vážim.

  • Pamätná medaila pre pani Šenkýřovú – členka K-70, poďakovanie za obetavú prácu.
  • MDŽ sme uskutočnili v Senici. Inde neviem ako prebehlo.
  • Oslavy ukončenia 2. svetovej vojny – Háj Nicovô. Zúčastnili sa za ČASOD gen. Humený a pplk. Mušinka – položili veniec. Patrí im poďakovanie.

ad. 3/ Úlohy do ďalšieho obdobia

  • 19. – 21.6.2026 v Martine stretnutie absolventov VSOŠ 1967–71 – 55 rokov od ukončenia školy.
  • Kríž rytiera delostrelectva – plk. Zemek.
  • Rad rytierov delostrelectva – plk. Gašpierik.
  • 29.6.2026 – vyradenie delostreleckých poručíkov. Pri tejto príležitosti odovzdanie vyznamenaní – plk. Varecha, pplk. Majchut, plk. Lapin, gen. Humený, pprap. Ďurina?
  • Udelenie vyznamenaní: pplk. Vajda – Rad, rtm. Krajnikovec, rtm. Dubravec – Kríž.
  • Odovzdanie vyznamenania – pplk. Leferovič – Rad, nrtm. Hamlík – Kríž.
  • Stretnutie s gen. Zmekom – vyrieši plk. Bobaľ – pripraviť niekedy v druhej polovici júla. Odovzdanie „Zlatého radu rytierov delostrelectva“.
  • September – Deň OS SR – Brezová pod Bradlom. Ja sa zúčastním.
  • September – brezňanci navrhujú uskutočniť „letné“ Jaslo v druhej polovici septembra. Seničania sa pridávajú.
  • Do kúpeľov Granit Piešťany umiestniť historické delo. Prejednať s pani riaditeľkou a s pánom Frčkom, ktorý je ochotný delo zapožičať.
  • Barbora – v A OS – termín dohodneme teraz 29.6.2026, v Brne 10.12.2026. Mali by sa dojednať termíny uskutočnenia osláv sv. Barbory. plk. Németh prisľúbil dojednať a stanoviť termíny v rámci delostreleckých organizácií OS SR.
  • Nechal som spraviť repliky tabúľ „Galéria delostrelectva a Pamätná tabuľa v Jasle“ (90 × 60 cm) – odovzdám veliteľovi 21. shdo v A OS a v UO Brno pri oslave sv. Barbory.

Už máme málo Krížov – navrhujem nechať vyrobiť. Cena za výrobu 50 ks pravdepodobne okolo 1600,- €. V súčasnej krabičke je 1 stužka. Navrhujem, aby sme dali vyrobiť do každej krabičky dve stužky. Ďalej bol schválený návrh plk. Bobaľa, aby do krabičky bola vložená aj miniatúra Kríža, ktorá sa pripína na klopu saka. Ďalšie návrhy na zmenu v podobe Kríža neboli. Cena sa zrejme trochu navýši. Budem informovať. Poprosím o vyjadrenie všetkých.

ad. 4/ Rôzne

V rôznom odznelo viacero informácií a návrhov:

  • Ja som informoval, že v Senici sa uskutoční stretnutie bývalých príslušníkov 3. delostreleckého pluku. Toto sa uskutočnilo v dňoch 13.–15.6.2026. Informácia o tomto stretnutí je na facebookovej stránke „občianske združenie DELOSTRELEC“. Veľmi pekné stretnutie.
  • Navrhol som, aby sme realizovali takú krátkodobú súťaž v streľbe a riadení paľby pre vojakov v zálohe a vo výslužbe. Podmienky, priebeh sú v súčasnosti v štádiu úvah. Každá dobrá myšlienka sa bude dať realizovať. Zámer je tak nejako dištančne riešiť príklady, zastrieľanie cieľa, priebeh streľby. Možno výpočty prvkov streľby a pod. Nechali by sme vyhotoviť aj cenu pre víťaza. Začať by sa mohlo po 1.1.2027. Porozmýšľajte a píšte.
  • 25.6.2026 sa uskutoční na Peknej ceste v Bratislave zhromaždenie na pamiatku padlým príslušníkom ozbrojených zložiek. Organizuje Klub generálov SR. Zúčastní sa plk. Lapin.
  • V mesiaci november na Slávnostnej konferencii nás N GŠ OS SR informoval o možnosti získania vojenskej rovnošaty pre vojakov v zálohe a vo výslužbe. V tejto súvislosti padli variantné návrhy na jednotnú ústroj pre členov ČASOD. Ja osobne preferujem ústroj v rovnošate, ktorá by sa dala zakúpiť. Preto by som požiadal aktívnych vojakov, aby usilovali o zistenie možnosti zakúpenia rovnošaty v zariadeniach OS SR. Je možné samozrejme popremýšľať aj o nejakom jednotnom obleku (saku). Takže poprosím o vyjadrenie.

ad. 5/ Záver

Vážení členovia Prezídia ČASOD. Ďakujem Vám za doterajšiu spoluprácu. Prajem Vám pekné prežitie prázdninových a dovolenkových dní.

Verím že aj do budúcna bude naša spolupráca a činnosť ČASOD prebiehať úspešne, že budeme úspešne prezentovať delostrelcov, že budeme rozvíjať ich dobré meno a úspešne sa starať o udržovanie a písanie novodobých tradícií delostrelectva.

Prajem Vám všetko dobré, veľa zdravia, spokojnosti v rodinách a spokojný život.

S priateľským pozdravom

ČESKÁ A SLOVENSKÁ OBEC DELOSTRELECKÁ
plk. v. v. Ing. Jozef KAVECKÝ
prezident

Publikované v Delostrelci | Vložiť komentár

Deň delostrelectva, 81. výročie bitky pri Jasle

Deň delostrelectva, 81. výročie bitky pri Jasle

CASOD-list-delostrelcom-januar-2026 Pri-prilezitosti-dna-delostrelectva-15
Publikované v Delostrelci | Vložiť komentár

Prijímanie nových učňov do Cechu delostreleckého 4. 12. 2025

Prijímanie nových učňov do Cechu delostreleckého 4. 12. 2025

Publikované v Delostrelci | Vložiť komentár

Slávnostná konferencia pri príležitosti 20. výročia založenia ČASOD

Slávnostná konferencia pri príležitosti 20. výročia založenia ČASOD

Publikované v Delostrelci | Komentáre vypnuté na Slávnostná konferencia pri príležitosti 20. výročia založenia ČASOD

Odborná príprava kadetov delostrelcov

Odborná príprava kadetov delostrelcov

Posledné dva októbrové týždne delostreleckí učni štvrtého a piateho ročníka opustili školské lavice a postavili sa k zbraniam, prístrojom a vysielačkám. V michalovskej posádke totiž absolvovali praktickú výučbu a výcvik v odborných predmetoch.

Odborná príprava bola tento rok zorganizovaná spôsobom, ktorý zabezpečil intenzívne zapojenie špecialistov palebnej podpory útvarov pozemných síl OS SR. Dosiahlo sa tým maximálne prepojenie teórie so súčasnou praxou. Prítomnosť skúsených vysokoškolských pedagógov z Akadémie ozbrojených síl využili aj velitelia útvarov z Rožňavy, Michaloviec a Trebišova, a popri odbornej príprave kadetov sa tak podarilo zrealizovať aj sústredenú prípravu ďalších takmer 50 špecialistov palebnej podpory OS SR.

Táto príprava sa koncentrovala do troch rozhodujúcich oblastí – prieskum a určovanie cieľov; príprava prvkov streľby a riadenie paľby; obsluhovanie delostreleckých zbraňových systémov. Vyvrcholením odbornej prípravy boli bojové školské streľby vo výcvikovom priestore Kamenica nad Cirochou. Pre štvrtákov to boli zároveň prvé ostré streľby z delostreleckých zbraní, čo bol ďalší významný krok v ich vojenskej kariére.

Dvojtýždňové zamestnanie takéhoto rozsahu, intenzity a vysokej úrovne sa podarilo zrealizovať hlavne vďaka podpore veliteľov 21. samohybného delostreleckého oddielu a 22. mechanizovaného práporu z Michaloviec, 21. mechanizovaného práporu z Trebišova, ale aj ďalších útvarov pozemných síl OS SR. Veríme, že za ich úprimnú snahu sa im dostane tá najlepšia odmena – kvalitne pripravení dôstojníci, absolventi Akadémie ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika.

Publikované v Delostrelci | Komentáre vypnuté na Odborná príprava kadetov delostrelcov

Súťaž o najlepšieho delostrelca OS SR

Publikované v Delostrelci | Vložiť komentár

List prezidenta ČASOD delostrelcom z 15.01.2025 a Dňu delostrelectva

ČESKÁ A SLOVENSKÁ OBEC DELOSTRELECKÁ

List prezidenta ČASOD delostrelcom z 15.01.2025 a Dňu delostrelectva

Rozkaz NGŠ OS SR ku Dňu delostrelectva OS SR

PLÁN ČINNOSTI 2024-2029

Dokumenty

Publikované v Delostrelci | Vložiť komentár

P O Z V Á N K A – 15.01.2025 (streda) o 12,55 hodine v centre poľského mesta JASLO

Vážení priatelia, Rytieri delostrelectva, sympatizanti delostrelectva

presne o 30 dní dňa 

15.01.2025 (streda) o 12,55 hodine sú oslavy 

80-teho výročia bitky o poľské mesto Jaslo, kde bolo nasadených 5 delostreleckých plukov (v rámci 1. čsl. armádneho zboru, ktorému 

velil plk. Ludvík SVOBODA). Tento deň majú mnohí ešte v pamäti – pretože bol 

„Dňom čsl. delostrelectva“. Mnohé z nich v ČSSR, neskôr v ČR a SR niesli hrdé meno „

Jaselské“. Dnes ide o obnovu tradícií delostrelectva, ktoré treba obnovovať a zveľaďovať. 

     Okrem toho, je každý 15.01. v roku, uznaný ako medzinárodný deň: „Svetový deň armády“.

     Všetky podrobnosti a priebeh osláv delostrelectva sú uvedené v pozvánke. Tešíme sa na stretnutie s Vami.

P. S.: Šírte prosím túto pozvánku aj ostatným. Ďakujeme.

 S priateľským pozdravom

ČESKÁ A SLOVENSKÁ OBEC DELOSTRELECKÁ

  plk. v. v.    Ing. Jozef  K A V E C K Ý, prezident

 ul. Sibírska č. 1608/4,  831 02 BRATISLAVA – 3
                  SLOVENSKÁ REPUBLIKA

Publikované v Delostrelci | Komentáre vypnuté na P O Z V Á N K A – 15.01.2025 (streda) o 12,55 hodine v centre poľského mesta JASLO