
ČESKÁ A SLOVENSKÁ OBEC DELOSTRELECKÁ
– občianske združenie –
vyznamenané „Pamätnou medailou ministra obrany SR 3. stupňa“
„Čestným odznakom Ozbrojených síl Slovenskej republiky 3. stupňa“
Laureát Ankety „Vojenský čin roka 2024, kategória Priateľ armády“
so sídlom SR, ul. Sibírska č. 4, 831 02 BRATISLAVA – 3, IČO: 42 185 611
bankové spojenie: SK53 8330 0000 0021 0180 8913 FIO Banka a. s.
reg. č. VVS/1-900/90-24415 na MV SR
Jednanie Prezídia ČASOD 10.6.2026
Vážení členovia Prezídia ČASOD.
Srdečne Vás všetkých pozdravujem.
Dňa 10.6.2026 sme na pôde MO SR mali jednanie v už zaužívanom formáte. Tak ako vždy Vás všetkých o tomto jednaní chcem informovať. Napíšem všetko ako prebehlo, čo sa navrhuje a poprosím Vás o vyjadrenie k preloženým návrhom.
Jednania Prezídia sa zúčastnili: plk. Kavecký, plk. Németh, plk. Bobaľ, plk. Lapin, pprap. Ďurina. Pozvaný bol aj pán pplk. Kubek, ktorý sa ospravedlnil z pracovných dôvodov.
Program jednania:
- Privítanie
- Vyhodnotenia splnenia úloh od posledného stretnutia
- Úlohy do ďalšieho obdobia
- Rôzne
- Záver
ad. 1/ Privítanie
Vážení členovia Prezídia ČASOD, srdečne Vás vítam na dnešnom jednaní nášho Prezídia.
Nie je to tak dávno čo sme sa stretli. Sú pred nami isté akcie, ktoré je potrebné prejednať, aby sme mali pohodové prázdniny. Najskôr čo sa udialo od posledného jednania:
ad. 2/ Vyhodnotenie splnenia úloh od posledného stretnutia
V poslednej dobe bolo veľa aktivít, ktoré sme individuálne, alebo skupinovo realizovali.
V mesiaci apríl som sa zúčastnil osláv 20. výročia vzniku Klubu generálov. Veľmi vydarená akcia. Pán gen. Vojtek ako predseda Klubu generálov so svojím teamom to veľmi zodpovedne pripravil, na vysokej úrovni v ODA Trenčín. Stretol som sa tu s mnohými známymi generálmi, kamarátmi. Vydali pri tejto príležitosti publikáciu v ktorej sú uvedené aj oslavy 80. výročia vzniku 3. delostreleckého pluku.
Nasledovala veľmi emotívna výmena na poste N GŠ OS SR. Konala sa na viacerých miestach. Zúčastnili sme sa výmeny na MO SR za prítomnosti podpredsedu vlády a MO SR Roberta Kaliňáka.
Sú noví zástupcovia N GŠ OS SR, brig. gen. Hrib, gen. mjr. Banas.
Zúčastnil som sa stretnutia Klubu K-70 v Martine. Pekná akcia. Zúčastnili sa jej bývalí posluchači VDU Martin z rokov 1967–1971. Hodnosti neviem, preto bez hodností: Beneš, Pivoňka, Kynl, Lehký, Potužák, Marko, Csontos, Kuss, Gmitro, Budaj, Kratochvil, Stramužský, Kožár, Blaha. Bol som prijatý za člena Klubu K-70 čo si veľmi vážim.
- Pamätná medaila pre pani Šenkýřovú – členka K-70, poďakovanie za obetavú prácu.
- MDŽ sme uskutočnili v Senici. Inde neviem ako prebehlo.
- Oslavy ukončenia 2. svetovej vojny – Háj Nicovô. Zúčastnili sa za ČASOD gen. Humený a pplk. Mušinka – položili veniec. Patrí im poďakovanie.
ad. 3/ Úlohy do ďalšieho obdobia
- 19. – 21.6.2026 v Martine stretnutie absolventov VSOŠ 1967–71 – 55 rokov od ukončenia školy.
- Kríž rytiera delostrelectva – plk. Zemek.
- Rad rytierov delostrelectva – plk. Gašpierik.
- 29.6.2026 – vyradenie delostreleckých poručíkov. Pri tejto príležitosti odovzdanie vyznamenaní – plk. Varecha, pplk. Majchut, plk. Lapin, gen. Humený, pprap. Ďurina?
- Udelenie vyznamenaní: pplk. Vajda – Rad, rtm. Krajnikovec, rtm. Dubravec – Kríž.
- Odovzdanie vyznamenania – pplk. Leferovič – Rad, nrtm. Hamlík – Kríž.
- Stretnutie s gen. Zmekom – vyrieši plk. Bobaľ – pripraviť niekedy v druhej polovici júla. Odovzdanie „Zlatého radu rytierov delostrelectva“.
- September – Deň OS SR – Brezová pod Bradlom. Ja sa zúčastním.
- September – brezňanci navrhujú uskutočniť „letné“ Jaslo v druhej polovici septembra. Seničania sa pridávajú.
- Do kúpeľov Granit Piešťany umiestniť historické delo. Prejednať s pani riaditeľkou a s pánom Frčkom, ktorý je ochotný delo zapožičať.
- Barbora – v A OS – termín dohodneme teraz 29.6.2026, v Brne 10.12.2026. Mali by sa dojednať termíny uskutočnenia osláv sv. Barbory. plk. Németh prisľúbil dojednať a stanoviť termíny v rámci delostreleckých organizácií OS SR.
- Nechal som spraviť repliky tabúľ „Galéria delostrelectva a Pamätná tabuľa v Jasle“ (90 × 60 cm) – odovzdám veliteľovi 21. shdo v A OS a v UO Brno pri oslave sv. Barbory.
Už máme málo Krížov – navrhujem nechať vyrobiť. Cena za výrobu 50 ks pravdepodobne okolo 1600,- €. V súčasnej krabičke je 1 stužka. Navrhujem, aby sme dali vyrobiť do každej krabičky dve stužky. Ďalej bol schválený návrh plk. Bobaľa, aby do krabičky bola vložená aj miniatúra Kríža, ktorá sa pripína na klopu saka. Ďalšie návrhy na zmenu v podobe Kríža neboli. Cena sa zrejme trochu navýši. Budem informovať. Poprosím o vyjadrenie všetkých.
ad. 4/ Rôzne
V rôznom odznelo viacero informácií a návrhov:
- Ja som informoval, že v Senici sa uskutoční stretnutie bývalých príslušníkov 3. delostreleckého pluku. Toto sa uskutočnilo v dňoch 13.–15.6.2026. Informácia o tomto stretnutí je na facebookovej stránke „občianske združenie DELOSTRELEC“. Veľmi pekné stretnutie.
- Navrhol som, aby sme realizovali takú krátkodobú súťaž v streľbe a riadení paľby pre vojakov v zálohe a vo výslužbe. Podmienky, priebeh sú v súčasnosti v štádiu úvah. Každá dobrá myšlienka sa bude dať realizovať. Zámer je tak nejako dištančne riešiť príklady, zastrieľanie cieľa, priebeh streľby. Možno výpočty prvkov streľby a pod. Nechali by sme vyhotoviť aj cenu pre víťaza. Začať by sa mohlo po 1.1.2027. Porozmýšľajte a píšte.
- 25.6.2026 sa uskutoční na Peknej ceste v Bratislave zhromaždenie na pamiatku padlým príslušníkom ozbrojených zložiek. Organizuje Klub generálov SR. Zúčastní sa plk. Lapin.
- V mesiaci november na Slávnostnej konferencii nás N GŠ OS SR informoval o možnosti získania vojenskej rovnošaty pre vojakov v zálohe a vo výslužbe. V tejto súvislosti padli variantné návrhy na jednotnú ústroj pre členov ČASOD. Ja osobne preferujem ústroj v rovnošate, ktorá by sa dala zakúpiť. Preto by som požiadal aktívnych vojakov, aby usilovali o zistenie možnosti zakúpenia rovnošaty v zariadeniach OS SR. Je možné samozrejme popremýšľať aj o nejakom jednotnom obleku (saku). Takže poprosím o vyjadrenie.
ad. 5/ Záver
Vážení členovia Prezídia ČASOD. Ďakujem Vám za doterajšiu spoluprácu. Prajem Vám pekné prežitie prázdninových a dovolenkových dní.
Verím že aj do budúcna bude naša spolupráca a činnosť ČASOD prebiehať úspešne, že budeme úspešne prezentovať delostrelcov, že budeme rozvíjať ich dobré meno a úspešne sa starať o udržovanie a písanie novodobých tradícií delostrelectva.
Prajem Vám všetko dobré, veľa zdravia, spokojnosti v rodinách a spokojný život.
S priateľským pozdravom
ČESKÁ A SLOVENSKÁ OBEC DELOSTRELECKÁ
plk. v. v. Ing. Jozef KAVECKÝ
prezident
















































































































